Konkurs Avanti

Konkurs

Kręgosłup człowieka jest ważnym narzędziem ruchu, to on utrzymuje prawidłową postawę ciała. Żeby jednak dobrze funkcjonował musimy zadbać o swoje....

odzież, obuwie, ubrania

Nie dostać garba

2014-06-26 | Iwona Lach

Kręgosłup człowieka jest ważnym narzędziem ruchu, to on utrzymuje prawidłową postawę ciała. Żeby jednak dobrze funkcjonował musimy zadbać o swoje stopy.

Rzadko człowiek uświadamia sobie, że spory wpływ na wady postawy ma nasze obuwie. Coraz słabsza jakość wkładki do butów sprawia, że przyswajamy niedobrych nawyków podczas chodzenia. Po długotrwałym noszeniu złego obuwia zaczynamy koślawić stopy, człapać lub chodzić na palcach. Bardzo istotne jest to w okresie dorastania.

Ludzka stopa składa się z 26 kości. Układ kości stopy formuje się do ósmego roku życia. Główny podział stóp ze względu na ich układ:

-stopa optymalna - zdrowa stopa z prawidłowym kształtem. Nie wymaga korekcji.
-stopa o łuku wysokim (wysokie podbicie) - Nierzadko sprawia sztywność stawów skokowych. Wymaga korekcji - możliwe bóle kręgosłupa.
-płaskostopie - stopa całą swoją powierzchnią przylega do podłoża. Stopa taka często wymaga korekcji i jest niestabilna.

Wady postawy
Pomijając elementy tzw morfologiczne, czyli związane z niskim napięciem mięśniowym bądź wadami w budowie kręgosłupa lub dolnych kończyn, najczęstszą przyczyną powstawania wad postawy są:

-cykliczne przeciążenia ciała (np. nieprawidłowo noszony tornister albo plecak)
-złe obuwie
-osiadły tryb życia
-zła ergonomia stanowiska pracy

Do korekcji wad stopy bardzo często wybiera się wkładki do butów. Nie należy samemu zaopatrywać się we wkładki do butów bez konsultacji z ortopedą. Ponieważ na rynku istnieje bardzo wiele rodzajów wkładek ortopedycznych a każda stopa jest inna tak ważna jest porada specjalisty w tej kwestii. Zwróć się do specjalistów: Step Forward.

Stopy człowieka to dosłownie i w przenośni podstawa, dzięki której prawidłowo funkcjonuje. To od stóp głównie zależy jak ciało radzi sobie z bólem pleców, kolan a także różnego rodzaju wadami postawy.

W zabieganym dzisiaj świecie coraz rzadziej zdajemy sobie sprawę, jak istotne jest dbanie o własne kończyny a głównie stopy.

Powiązane słowa kluczowe:


Opinie internautów

Twoja opinia na ten temat jest dla nas bardzo ważna. Podziel się ze mną swoją opinią w tym temacie.

Twój pseudonim:

Twoja opinia: